محمد علی نقدی نین کتابلاری / حسن نادری

DSC08685

محمد علی نقدی متخلص به دومان در اولین روز از پاییز سال انقلاب در انگوران و در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود

وی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در انگوران گذرانید. ودر سال۸۷ در رشته تربیت بدنی وارد دانشگاه آزاد اسلامی زنجان شد، بعد از اخذ مدرک کاردانی به زبان و ادبیات فارسی روی آورد و مقطع کارشناسی خود را در رشته زبان  و ادبیات فارسی با موفقیت پشت سر گذاشت و امروز دانشجوی کارشناسی ارشد در همین رشته است.

دومان که دانشجوی ادبیات فارسی است،یکی از طرفداران ادبیات غنی ترکی هم می باشد و اکثر اشعارش به زبان ترکی است،دومان اولین اثرش را در سال ۱۳۸۷ تحت عنوان “کیچک چیلله” که مجموعه ۱۳۰ صفحه ای با ۲۰داستان به زبان ترکی بود ونام کتاب هم برگرفته از تعداد روزهای چله کوچک که ۲۰ روز است به چاپ رسانید.

در سال ۱۳۸۹ با تشویق و همراهی استاد خود “دکتر محمدرضا کریمی” دومین اثر خود را با نام “فرهنگ مردم انگوران” راهی بازار کتاب کرد که مورد استقبال مردم ومسئولین به ویزه وزارت ارشاد استان واقع شد ، این کتاب که به زبان ترکی و فارسی نگاشته شده، تاریخ و نقاط دیدنی،آئین و فرهنگ مردم انگوران و همینطور بایاتی ها ، لالایی ها ، ضرب المثل ها ، بازیهای محلی و مراسمات عروسی، اعیاد مذهبی ،تعزیه در این روستا را به رشته تحلیل در آورده است.

اگر چه محمد علی نقدی خود را با تخلص دومان در شعرهایش معرفی میکند اما بیشتر آشنایان و دوستان او را “دایی”خطاب می کنند.

از او مجموعه شعری با عنوان “اینجی”که ۶۰ قطعه از اشعار دومان است در دست چاپ می باشد،امید است هرچه زودتر آثار دیگر  او به دست خوانندگان و طرفدارانش برسد.

نقدی

“کیچیک چیلله” عنوان اولین کتاب محمدعلی نقدی است که در سال ۱۳۸۷ توسط انتشارات پینار به زبان ترکی به چاپ رسیده است. این کتاب که با مقدمه ای کوتاه از دکتر محمدرضا باغبان کریمی شروع می شود، مشتمل بر بیست داستان کوتاه است که ۵ داستان آن از داستانهای فولکلوریک و محلی انگوران و۱۵ داستان آن از شخص محمدعلی نقدی است که در این کتاب می خوانیم.

 کیچیک چیلله در زبان فارسی به چله کوچک تعبیر می شود که بیست شب می باشد و برای هر شب داستانی نوشته شده است.

در تمامی این داستانها روح فتوت و جوانمردی موج می زند و خواننده با اشتیاق ولعِ خاصی داستانها را تا پایان دنبال می کند.

اگر چه این کتاب تجربه اول محمدعلی نقدی در گام نویسندگی است لیکن به ظن اغلب خوانندگانش از پختگی کاملی برخوردار می باشد.

انگوران

جدید ترین نوشته محمدعلی نقدی  در قالب کتاب با نام ” فرهنگ مردم انگوران” منتشر و در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

 آقای محمدعلی نقدی نویسنده ، پژوهشگر و شاعر توانای زنجانی  هستند که قبلا کتابی باعنوان چیله گئجه سی انتشاردادند. ایشان کتاب های دیگری نیزدر دست  انتشاردارند.

کتاب جدید ” فرهنگ مردم انگوران” همانگونه که از نامش پیداست اشعار،حکایات ،بایاتی ها ،لالایی هاو… است که سینه به سینه نقل شده و اکنون  توسط مولف گرد آوری و در دسترس خوانندگانش قرار داده است .

برگ زرین دیگری در ادبیات منطقه ی انگوران رقم خورد.بعد از انتشار دیوان مولانا همتی انگورانی شاعر شیعی و شیفته ی اهل بیت ( ع) توسط دکتر کریمی، این بار اشعار عاشورایی میرزا محمدعلی افقر شاعر سده ی سیزده و چهارده هجری به کوشش محمدعلی نقدی با نام ” افقرین نوحه لری” منتشر گردید. میرزا محمدعلی افقر که از روستای ایالو ،بخش انگوران پا به عرصه نهاده است اشعار عاشورایی نابی در منقبت اهل بیت (ع) بویژه در رثای سالار شهیدان سروده است که توسط انتشارات قلم مهر به چاپ رسیده است.

ارسال دیدگاه