گزارشی از مراسم گرامی داشت از شخصیت امیر علیشیر نوایی و ظهیرالدین محمد بابر در تهران

به مناسبت ۵۸۰مین سالروز تولد امیرعلی شیر نوایی، یکی از چهرهای نامدار فرهنگی تاریخ کشور و وزیر توانمند دوره بابریان و همچنین ظهیرالدین محمد بابر، بنیانگذار امپراطوری گلکانیان که شاعری نامدار، حکیم و سیاستمداری عادل بود، برای اولین بار مراسمی به همت سازمان فرهنگی جوانان افغانستانی مقیم ایران در ولایت البرز این کشور در نزدیکی تهران برگزار شد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: در این مراسم که چهره های مطرح افغانستان و ایران، از جمله نمایندگان مهاجرین، فعالین فرهنگی، دانشجویان، شاعران، نویسندگان و هنرمندان برای حضور در آن دعوت شده بودند، استاد عزیزالله اورال، رئیس مرکز فرهنگی کتاب، زبان شناس، نویسنده و پژوهشگر و دکتر عنایت الله ترک اوغلو، استاد دانشگاه از طریق ویدیو کنفرانس از افغانستان در مورد این دو شخصیت فرهنگی نامدار کشور سخن گفتند.

سخنران نخست این مراسم دکتر محمدرضا باغبان کریمی، پژوهشگر، نویسنده ادبیات ترک و نویسنده  کتابی در مورد امیرعلی شیرنوایی از جمهوری اسلامی ایران بود که به توصیف این شاعر بزرگ پرداخت و بیوگرافی کوتاهی از زندگی او ارائه نمود.

در ادامه این نشست فرهنگی، اسماعیل نظری، موسس سازمان فرهنگی جوانان افغانستانی مقیم ایران با تاکید بر اتحاد بین دو ملت ایران و افغانستان، خواستار برگزاری بیشتر چنین مراسم هایی در حمایت از تاریخ ادبیات کشور شد.

در ادامه حاجی نور محمد بیک، وکیل شورای ولایتی سرپل و نماینده حزب جنبش ملی افغانستان، پیام مارشال عبدالرشید دوستم، بنیانگذار حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان را در مورد بزرگداشت از امیر علی شیر نوایی و ظهیر الدین محمد بابر ارائه نمود.

سخنران بعدی این نشست، مولوی عبدالرحمان، امام جمعه مهاجرین در استان البرز بود که در مورد اتحاد بین قومیت های افغانستان صحبت نمود.

سخنران بعدی محق، دانشجوی مقطع دکترا به معرفی تألیفات و شرح دلایل ماندگاری این شاعر بزرگ پرداخت.

در پایان این مراسم که با برنامه های متنوع فرهنگی همراه بود، تعدادی “جلک” توسط سازمان فرهنگی جوانان افغانستانی مقیم ایران به رسم ملیت اوزبیک به میهمانان ایرانی مجلس تقدیم شد. لوح تقدیری نیز به اعضای این سازمان اهدا شد و چهل جلد کتاب از اشعار نوایی و بابرشاه هم به میهمانان حاضر اهدا گردید. لباس مخصوص مراسم – یَلَک – همان لباسی که امیرالکلام امیرعلیشیر نوایی می پوشید به آقای دکتر کریمی اهدا شد.

#سازمان_فرهنگی_جوانان_افغانستانی_مقیم_ایران

ارسال دیدگاه