نه به جنگ!

حمله به اوکراین؛طلوعِ پوپولیسم ،غروبِ لیبرالیسم / یوسف مرتضایی

آقای پوتین از گسترشِ ناتو ترسی ندارد اگر داشت ، تا مرزهایِ ناتو خود را گسترش نمی داد ؛ ترسِ آقای پوتین از گسترش “سوژه ی خود بنیاد” است ، ترسِ آقای پوتین از گسترشِ سوژه گی لبیرال است .

تمامیت خواهانی مانندِ آقای پوتین ، بزرگترین تهدید امنیتی را ، ملتی می دانند که پرسشگر باشند یعنی ملتی که خود را مالکِ ذهن و زبان و تن خود می دانند، و پرسشگراند؛ بزرگترین خطر ارزیابی می شوند .

آقای پوتین در حال جنگ با توسعه”سوژه ی خود بنیاد” است که از سوی غرب بواسطه زبان و ادبیاتِ روسی در حال گسترش به جای جایِ روسیه است !!!

روسیه از با تجربه ترین دولت ها در جهان است هیچ دولتی طیِ یک قرن ، سه نوع امپراتوری : فئودالی ، سوسیالیستی و کاپیتالیستی را تجربه نکرده است ، روسیه تنها دولت در جهان است که در طی یک قرن دو بار فروپاشی داشته و توانسته هر بار خود را در سطح یک ابر قدرت احیاء کند .

تصور اینکه روسیه در یک خطایِ تصمیم گیری در حمله به اوکراین ، متوجه نزدیکی به حریمِ ناتو نبوده و یا اینکه در یک خطای تاکتیکی باعث نزدیکیِ بیشتر امریکا به اتحادیه اروپا شده است و یا رویایِ احیاء امپراتوری تزار کمی دور از واقعیت است

مسلما دولتهایِ تمامیت خواه براساسِ خودشیفتگی، دچار اشتباه در تصمیم گیری می شوند و پرده ی آخر تمامی این نوع حکومت ها مشابه است

اما اشتباهات آقای پوتین و هئیت حاکمه ی روسیه را نمی توان در حدِ موارد فوق تحلیل کرد حتی هر سه دلیل به شکل جمعیِ عوامل هم قابل توجیه نیست.

آنچه در حمله روسیه به اوکراین در حالِ گسترش است، پوپولیزمی است که از سمت شرق به سمت غرب در حال گسترش است .

اگر خطری هست ، آن خطرِ بمب های هسته ای نیست بلکه خطرِ توسعه افکارِ پوپولیستی در سطحِ جهان بر علیه “سوژه ی خود بنیاد” است .

آنچه که امروز در اوکراین و فردا در دیگرِ مناطق روس نشین و در کل جهان ؛ به نامِ تبارهای گوناگون شاهد هستیم غروبِ تفکر لیبرال است که در مسالمت آمیزترین حالت قناعت به دموکراسی های بدونِ لیبرالیسم خواهد بود .

انچه که جهان را تهدید می کند بمب هایِ اتمی نیستند، امروز در اوکراین ما شاهدِ کشتار ، توسط افکار پوپولیستی هستیم نه کشتار با بمب اتمی .

آنچه که بمبِ هسته ای را شلیک می کند تفکرِ حاکم است و با کنترلِ تکنولوژی هسته ای و شمارشِ بمب های هسته ای قابل مهار نیست !!!

بنظر روسیه راهی بغیر از حمله به اوکراین نداشته است حاکمانِ روسیه با توجه به مناصبِ خود در زمان شوروی ، نزدیکترین افراد به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هستند و با گوشت و پوست شاهد دلایل فروپاشی یک ابر قدرت بودند .

یکی از قوی ترین اولویتهای روسیه در حمله به اوکراین جلوگیری از فروپاشی روسیه بواسطه گسترس “سوژه ی خود بنیاد” از طریق کشورهای روس زبانِ اطرافش است ؛

مردمان این کشورها از یک سو با جامعه اتحادیه اروپا در ارتباط هستند و از سوی دیگر با مردمان روسیه ارتباط نزدیک دارند !!!

اولویت جلوگیری از فروپاشی به آن اندازه برای روسیه ضروری ارزیابی شده است که با قبول تمامی ریسکها این بار در یک پیش دستی بر غرب ، وادار و مجبور به اقدام شده است .
یوسف_مرتضائی

نظرات

 • با وجود اینکه در رفراندوم سال ۲۰۱۷ برای استقلال کاتالان اسپانیا، ۹۲٫۰۱ درصد مردم به استقلال رای دادند و ۷٫۹۹ درصد به عدم استقلال، اما حکومت اسپانیا و اتحادیه اروپا دموکراسی و رفراندوم را زیر پا گذاشتند و آن را به رسمیت نشناختند و مردم کاتالان در اعتراض به زنده بودن فاشیسم فرانکو در قلب اروپا به خیابانها ریختند.
  دموکراسی و حقوق بشر در ذهن فاتحین جنگ جهانی، چماق و ابزاری برای سلطه گری و تجاوز است
  در همه پرسی ۲۰۱۴ در کریمه اکرائین ۹۷ درصد مردم موافقت خود را با پیوستن به روسیه اعلام داشتند و مدعیان دموکراسی و حقوق بشر در اتحادیه اروپا دموکراسی را قبول نکردند.
  دموکراسی و حقوق بشر در میلیتاریسم استعماری غرب چماقی برای نسل کشی و نابودی ملت هاست. برای قاتل شدن نیاز نیست حتما نازی باشی، به نام دموکراسی و آزادی هم می توان به اندازه رایش بزرگ قتل عام و نسل کشی کنی.

  پس از اینکه کودتای سازمان سیا در کوبا (۱۷ آوریل ۱۹۶۱) به شکست انجامید و جنگ خلیج خوک ها به وجود آمد، کوبا از شوروی درخواست کرد تا حریم هوایی کوبا را در مقابل توطئه ها و جنایت های سازمان سیا امن سازند. وقتی شوروی برای کوبا جهت دفاع از خودش پایگاه موشکی درست کرد، آمریکا در اکتبر ۱۹۶۲ شوروی را تهدید به بمباران هسته ای کرد. این در حالیست که آمریکا کلاهک های هسته ای خود را در یونان و ترکیه و ایتالیا و بریتانیا برای تهدید شوروی مستقر کرده بود.
  چطور آمریکا حضور نظامی شوروی در کوبا را که آمریکا آن را حیاط خلوت خود می نامد، با بمباران هسته ای پاسخ می دهد، اما از حضور سلطه طلبانه ناتو در دریای سیاه و حیاط خلوت روسیه حمایت می کند
  اگر ایران مثلا در مکزیک پایگاه نظامی و موشکی احداث کند، آمریکا چه پاسخی بدان میدهد؟
  همان سیاست آمریکا در ویتنام و تایوان که آنجا را به مثابه پایگاهی نظامی برای کنترل چین قلمداد کرده بود، ناتو در دریای سیاه برای اکرائین انجام میدهد
  اکرائین از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۲۱ در منطقه دونباس با حمایت ناتو و به سرکردگی آمریکا، نسل کشی و جنایات جنگی به ویژه استفاده از بمب های فسفریک، مثله کردن، شکنجه کردن، … را در سکوت کامل امپراطوری رسانه ای صهیونیستی مرتکب شده است. در این هشت سال جنایات وحشیانه، دولت اکرائین نه تنها تحریم نشده، نه تنها در سازمان ملل بر علیه اش قطعنامه صادر نشده، نه تنها سازمان های مدعی حقوق بشر او را به خاطر جنایات جنگی و استفاده از بمب های فسفریک محکوم نکرده، بلکه اخبار جنایت های ضد انسانی اکرائین را امپراطوری رسانه ای غرب بازتاب نداده است. استعمار غرب، حقوق بشر را چماق و اهرمی برای نابودی آرمان ها و ارزش های استقلال طلبانه و آزادی خواهانه ملت ها قلمداد می کند.
  تا زمانی که برده آمریکا و ناتو باشی تمام جنایت ها و ترورها مجاز است و پروپاگاندای رسانه ای صهینویسم بین الملل حامی و پشتیبان توست.
  اسرائیل دهه هاست که پروژه نسل کشی را در فلسطین با مجوز ناتو اجرا می کند، ناتو دهه هاست که میلیون ها انسان را با برچسب دموکراسی و حقوق بشر در عراق، افغانستان، یمن ، سوریه، کنگو، لیبی، ویتنام، کره، لائوس، ایران، الجزایر، کوبا، بالکان…. نسل کشی کرده است،
  هدف اصلی ناتو، استثمار ملتها، کشتن ملت ها با گرسنگی و تحریم، ایجاد سد در مقابل توسعه اقتصادی و اجتماعی ملت ها، تبدیل کشورها به پایگاه نظامی و موشکی ناتو جهت کنترل اقتصاد و سیاست کشورهایی که خارج از دنیای به اصطلاح “آزاد” تعریف می شوند.
  تبدیل کشورها به پایگاه نظامی ناتو، ابزاری برای کنترل، سلطه گری، استثمار، نسل کشی، تحریم، جنگ و نابودی ملت هاست
  زلنسکی، یک یهودی، یک صهیونست دو آتشه، یک نازی، یک دلقک سلبریتی، استقلال و امنیت و آزادی مردم اکرائین را به ناتو و غرب فروخته است. زلنسکی تصور می کند، برده و سگ غرب شدن آنها را رستگار می سازد. بدبخت، از سرنوشت شاه ایران عبرت بگیر. او دلقک و عروسک خیمه شب بازی آمریکا در منطقه بود. وقتی تاریخ مصرفش تمام شد مثل کاغذ توالت او را دور انداختند و روی تخت بیماری از کشوری به کشور دیگر آواره اش کردند. این است آخر و عاقبت سگ آمریکا شدن

ارسال دیدگاه