مراسم تجلیل از شاعر و نویسنده بزرگ آذربایجان

یاز اکو – مراسم تجلیل از آقای عبدالعلی مجازی شاعر و نویسنده بزرگ آذربایجان و شهرستان شبستر در هفته کتاب و کتابخوانی با حضور مسئولان شهرستانی و اصحاب فرهنگ و رسانه شهرستان شبستر از خدمات ایشان تجلیل به عمل آمد.

به گزارش پایگاه خبری یاز اکو، مؤلف، ادیب، محقق و فولکلورشناس شانجانی، استاد عبدالعلی مجازی سالیان متمادی در زمینه حفظ و اشاعه‌ی ادبیات و به ویژه فرهنگ و فولکلور آذربایجان تلاش مستمر نموده است.

وی با مطالعه و جمع‌آوری بیش از ۲ هزار جلد کتاب در زمینه‌های مختلف به ویژه تاریخ و شعر و ادبیات ترکی و فارسی، هم‌اکنون مجموعه‌ی ارزشمندی از این کتب را درکتابخانه‌ی شخصی منزلشان دارد.

وی از اولین بنیان‌گذاران انجمن‌های ادبی ترکی مانند: «شهریار درنگی» و «گونئی مدنیت اوجاغی» بوده و از مفاخر انجمن ادبی صابر، انجمن نباتی در تهران و نیز انجمن ادبی شیخ محمودشبستری است.

حاصل تلاش و تحقیقات وی در طی ۲۵ سال از عمر شریف وی کتاب ارزشمندی است با نام «شانجان، فولکلور- ادبیات» که در سال ۱۳۹۱ منتشر شده است. در این کتاب به معرفی تاریخچه و آداب و رسوم منطقه شهرستان شبستر و روستای شانجان پرداخته شده است.

این اثر از معدود کتاب‌های مونوگرافی است که به طور جامع و کامل به معرفی یک روستا پرداخته است و می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر پژوهشگران علاقه‌مند باشد.

ارسال دیدگاه